Čo myslíte, čo je lepšie? Motivácia hrozbou, alebo motivácia odmenou? Ja som dlho žil v tom, že motivácia odmenou musí byť automaticky lepšia. Koniec koncov, čo je zlé na tom, keď 4-ročnej Laure poviem, že ak zje obed, tak za odmenu dostane lízatko? Veď to aj výborne funguje! Len to má jeden háčik….
Deti sú do 7 rokov v kritickom štádiu vývoja mozgu a výchovy. Pri takomto prístupe sa ich mozog nastavuje a učí na externú motiváciu. Ak spravím to, čo bolo potrebné, príde odmena a potom budem štastný…
Vie však naše dieťa, prečo je dôležité pre jeho bruško a zdravie jesť najprv polievku, potom hlavné jedlo a až potom malý dezert, ktorý nie je odmenou, ale súčasťou obeda?
Viac už nechám na vás. Zamyslite sa a skúšajte. V psychológii človeka je však externá motivácia len krátkodobé riešenie, ktoré nás nerobí štastnými. Odporúčam tieto dve knihy, ktoré mi otvorili oči.
Moderní rodičia, ale veď čo to tak riešite!? Veď my sme také veci normálne jedli…
Dostali sme aj po zadku aj v kúte sme si poplakali a sme tu! Nikto sa s nami nebabral a naučilo nás to disciplíne a poriadku.
Asi ste sa už s touto odpoveďou vo vašom okolí stretli…
Ja túto formulku porovnávania a obhajovania vlastnej komfortnej zóny počúvam často. Možno však ak sa na túto výzvu vo výchove pozrieme iným pohľadom, tak nám to pomôže hlbšie sa zamyslieť…
A aké je teda možné riešenie komunikácie s okolím? U mňa je to v prvom rade nebojovať.
Len pokojne vysvetliť: „V poriadku, rešpektujem, ale my to máme inak.“ My v našej rodine máme iný prístup. Pozeráme do budúcnosti a aplikujeme nové poznatky. „Chápeme, že vo vašich časoch ste robili to najlepšie čo ste vedeli, a rovnako to robíme my teraz.“
A nevidíme žiaden význam v sladkostiach za odmenu. Radšej babka, upeč kváskový koláč s ovocím pre celú rodinu, podelíme sa a prirodzene doplníme energiu čistej chuti.
Lenže my často zlyhávame!
Zlyhávame, lebo sme radšej ticho a bojíme vstúpiť do konfliktu s našimi rodičmi, známymi a okolím. Konflikt vnímame ako negatívnu vec a domnievame sa, že druhá strana sa hneď urazí. To ale nie je 100 % pravda, ak sme schopní komunikovať správnou a rešpektujúcou formou.
Áno, treba sa pripraviť aj na to, že keď druhej strane nastavíte hranice a zrkadlo, bude trochu bojovať. Hlavne vtedy, ak sama bojuje so svojou sebaúctou a sebahodnotou.
Ak vám tieto myšlienky dávajú zmysel, len odporúčam trénovať zvládanie konfliktov vždy, keď nejaký nastane. 🙂 Osobne som vďaka mojej manželke práve v tejto oblasti v poslednom čase najviac narástol a naozaj vidím výsledky.
Konflikt vnímam ako cestu a príležitosť pre lepšie riešenia. Tak vám viem úprimne odporučiť kurz Zásadné Rozhovory,. Vedie ho s tímom Katka Kovalčiková, európska šampiónka v rečníctve a jeden z popredných trénerov komunikácie a rozvoja na Slovensku.
Menej cukru, hery, či bielej múky a viac čistej chuti !
Komerčne spracované potraviny s nežiadúcimi éčkami, množsvo bielej múky, cukru a najmä stužené tuky ako HERA, CERA atď. prispievajú k zápalom. Tieto záležitosti často obsahujú práve sladkosti a klasické koláče, ktoré samozrejme v dobrom úmysle často ponúkajú starí rodičia, alebo staršie generácie.
Proste treba uznať, že v minulosti sme nemali taký prístup ku vzdelaniu a informáciám pre výber kvalitných ingrediencií a investícií čo najviac do čistých a prírodných chutí.
Zlé kalórie sa postupne v organizme kumulujú. Postupne dávame čím ďalej tým viac negatívnych stimulov pre hormonálny, metabolický a tráviaci systém. Vznikajú nečakané intolerancie, alergie a rôzne kožné či iné problémy. Nie je to len o strave, no celá životospráva v tom určite hrá veľkú rolu.
Vypočujte si môj rozhovor so Silviou Horeckou z blogu Terapia jedlom, ktorá vysvetľuje prečo je v súčasnosti protizápalová strava nevyhnutná. A prečo by sme sa ako rodičia mali sami vzdelávať o príprave a varení jedla.
Nebuďme ľahostajní a zmeňme klasický prístup založený na pohodlí na funkčnejší prístup založený na nových poznatkoch.
Sila čistej chuti a zdravá energia nech je s nami každý deň. Aj za cenu konfliktu…
Jedna odpoveď
Świetny i bardzo wartościowy wpis!