Izreaelská Shakshouka, alebo zaujímavejšie využitie leča

BDD567B4-D20C-4C65-B491-70E313FF3BA4
Milujem ten pocit, keď využijem bežné veci z komory, ale vďaka inovatívnemu receptu a novým koreniam ich pozdvihnem na vyššiu úroveň. V tomto prípade som z klasického leča s klobásou presedlal na pôvodom západoafrické jedlo Shakshuka.

Izraelská verzia s fetou, olivami a cuketou

Ak si dáte vyhľadávať recepty na toto šikovné jedlo, väčšinou sa vám objavia v recepte vajcia s tým, že si jedlo máte dať ako štedré raňajky alebo brunch.
Ja by som vám však toto jedlo na raňajky až tak neodporúčal, lebo vďaka koreniam, paprike, ale aj vajciam je štedrejšie a veľmi dobre chutí s kváskovým chrumkavým chlebom a olivovým olejom.
Pre mňa je teda skôr vhodné na večeru, pretože po nej už môžem tráviť a nevyžaduje sa taký fyzický výkon ani nasadenie mozgu.
Zároveň mi osobne viac chutí kontrast feta syra a pikatnejšieho základu, do ktorého si rád dávam čestvé chillli, ktoré je pekne cítiť.
Celkovo sa s tým môžete pohrať aj v rámci toho, či si kúpite čestvé papriky, paradajky alebo využijete domáce lečo. Rovnako je na výber z korenín. Či ste milovník koriandrovej vňate ako ja alebo skôr preferujete lokálnu pažitku, alebo petržlenovú vňať či oregano.
Všetky tieto bylinky a vňate však majú, ako aj ukazuje veda, dosť dôležitý význam pre viazanie toxínov a radikálov v tele. Dokonca antibakteriálny efekt v prípade oregana.

Ingrediencie:

Čas prípravy: 10 min | Množstvo: 2 porcie

Jedna panvica pre dvoch

  • 1 pohár leča (300-400 g)
  • 1 menšia cibuľa ideálne červená
  • 1 strúčik cesnaku
  • 1 PL extra panenského olivového oleja
  • 1 ČL drvenej rímskej rasce
  • 1/2 ČL muškátový orech
  • 1 ČL červenej papriky
  • polovica cukety
  • čierne olivy (10-15 ks)
  • čili, soľ a čierne korenie podľa chuti
  • feta alebo slaný ovčí/kozí syr (100-150 g)
  • koriander/petržlenová vňať na servírovanie

*Fetu v BIO kvalite, ale aj slovenské kvalitné syry kupujem a odporúčam zo Svetbedničiek.sk, alebo Bioalej.sk.

Postup:

  1. V panvici na olivovom oleji nechajte zosklovatieť cibuľu nakrájanú na malé kocky.
  2. Pridajte drvené korenia, potom cesnak a nechajte rozvoniať 2-3 minútky.
  3. Prisypte nadrobno pokrájané papriky alebo lečo a pár minút za občasného miešania restujte.
  4. Pridajte paradajkovú passatu alebo sekané paradajky, ak ste nepoužili vlastné lečo, a za veľmi častého miešania ho minútku osmažte (tým sa trochu redukuje ich kyslastá chuť a naopak mierne zosladnú).
  5. Osoľte a okoreňte, pridajte cuketu a duste pod pokrievkou na miernom plameni cca 5 minút.
  6. Nakoniec v zmesi vytvorte jamky a šupnite do nich fetu a olivy len jemne sa ohriať.
  7. Na stôl podávajte v panvici, aby si každý mohol nabrať. Posypané nasekanou čerstvou petržlenovou vňaťou alebo koriandrom.

Tip pre variant s vajciami: Namiesto fety len vložte do jamiek vajcia, prikryte pokrievkou a nechajte ich dôjsť podľa chuti.

Prečo je recept nielen chutný, ale aj zdravý a funkčný?

Základ tvorí kvalitná zelenina, ideálne domáca alebo BIO z kvalitnej pôdy. Tú upravíme na extra panenskom olivovom oleji ako zdroji polyfenolov a hodnotných tukov, ktoré pri miernej teplote varenia neoxidujú.

Následne jedlo doplníme o ľahko stráviteľnú a adekvátnu dávku proteínu v podobe ovčieho alebo kozieho syra, ktorý neobsahuje ťažko stráviteľný kazeín tipu A1, s ktorým môže mať dosť ľudí problém. K jedlu servírujeme len menej chleba a keď už, tak kváskový ako hodnotný sacharid. Pre bezlepkových odporúčam kukuričné placky alebo ryžu či čerstvý ľadový šalát. Alebo nič. 😊

Menej cukrov, viac čistej chuti. Sledujte a strážte si hlavne pomer dávky tukov a chleba v jednom jedle. To môže byť síce zdravé, ale bude vám z toho ťažko v závislosti od vašej enzymatickej výbavy a potrieb.

Zaujímajú tieto detaily zloženia nášho jedla a chcete sa postupne inšpirovať a vzdelávať?

Zapíšte sa do môjho newslettera a pridajte sa k viac ako 30 000 ľuďom, s ktorými zdieľam poznatky ako lepšie spoznať vedu o varení a nájsť si svoje optimálne zloženie jedál podľa individuálnych potrieb. 🙏

Preštudujte si aj šikovnú príručku, ktorú vám pošlem do mailu o tom, ako hneď zlepšiť raňajky pre energetický štart dňa bez obety skvelej chuti.

Alebo ma iba sledujte na mojej ceste k lepšej životospráve Slovenska a práci na Facebooku a Instagrame @dusanplichta.

Alebo pri budovaní slovenskej značky funkčných potravín @powerlogy. Kde si aj v náročnom období lockdownu držime optimistický realizmus a vytvorili sme si vlastnú „semafór“ mapu. 😊

Aktualizovaná mapa za mesiac január 2021

Pozrite si mapu výskytu Powerlogy orieškových krémov podľa regiónov. Mandľový Prešov prekvapil celé Slovensko zaliate nugátom z lieskových orieškov a kakaa.

P.S.: Ak ste z nugátového regiónu, stále môžete konzumovať aj iné príchute.
Zaujíma vás, ako je to vo vašom okrese? Napíšte mi do komentára váš okres/mesto a radi zistíme, aká príchuť vládne u vás. 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tipy na zlepšovanie životosprávy, zdravé a chutné recepty, výnimočné potraviny pre telo aj myseľ

Pridajte sa k viac ako 39 000 odberateľom newslettra a spoznávajte súvislosti vplyvu jedla na váš život.