Alebo ako odhaliť skrytý potenciál šikovných študentov
Stále dookola počujeme obohranú pesničku o tom, ako je to s našimi vysokými školami zlé. Študenti sú čím ďalej tým menej proaktívni a celé štúdium sa mení len na nejakú povinnú prechádzku formálnymi skúškami pre získanie titulu, ktorý často (hovorím hlavne za ekonomické smery) aj tak vôbec nestačí na uplatnenie sa v praxi. Aj preto som sa v rámci mojej vízie pozitívne inšpirovať mladých ľudí rozhodol pre skúšobný projekt tvorby marketingovej stratégie na Obchodnej fakulte Ekonomickej Univerzity v spolupráci s inovatívnou mladou pedagogičkou a víťazkou ocenenia Uni Value – Katkou Chomovou.
Paretovo pravidlo 80/20 sa aj tentokrát potvrdilo
Pravdupovediac, od začiatku nášho projektu som nemal veľké očakávania a celú aktivitu som bral skôr ako úlohu sprostredkovať reálny pohľad na to, ako sa rozbieha vlastný business od nuly. Išlo mi najmä o to, aby som podnietil študentov testovať a realizovať svoje nápady už počas vysokej školy priamou konfrontáciou s trhom, teda chcel som ich inšpirovať robiť viac, než len vypisovať krásne eseje a pripravovať „cool“ prezentácie, v ktorých zobrazujú svoje úžasné kreatívne nápady, ale k ich realizácii sa dostane len malé percento z nich.
Aj ja sám, keď som ešte sedel v univerzitných laviciach a hoci nás prišiel inšpirovať podnikateľ alebo úspešný manažér z praxe, cítil som príliš veľkú medzeru medzi tým, kde som ja ako študent a kde je už tento človek. A práve tu nastáva priestor pre náš projekt, podnietiť študentov začať robiť prvé proaktívne kroky k tomu, aby realizovali svoje nápady v kontexte udržateľného podnikania, hoci len s drobným rastom. Moja teória sa aj tentokrát potvrdila, tých 80% študentov zobralo náš projekt len ako bežnú rutinnú úlohu, našlo sa však aj pár svetlých príkladov, ktorých náš projekt oslovil a za krátky čas premenili svoje myšlienky a kreatívne nápady do konkrétnych výsledkov.
Top 3 nápady, inovácie, výstupy
Dosť bolo rozprávania, poďme sa spolu pozrieť na konkrétne top 3 kreatívne výsledky práce študentov, ktoré ešte postupne dotiahneme dokonca a budeme zvedaví, či skutočne oslovia.
1. Produktové promo video a aktivity tímu Kamilky 🙂
Nech sa páči, video, ku ktorému niet čo dodať! Možno len to, že sa máte na čo tešiť, pretože s lídrami tohto tímu máme naplánovaný silný útok na umelé energetické drinky, ktoré našim športovcom a tanečníkom len škodia. A pritom tu máme skvelý organický stimulant v podobe kvalitnej organickej Power Coffee. Tak prečo sa aj naďalej toxikovať cukrom a umelinami?
2. Krátke vtipné videá 2 tímov s dávkou emócie
Power Coffee sa na nič nehrá. Realitou je, že naša káva vám nedá krídla alebo vďaka nej zrazu nezačne dvíhať v posilovni o 20 kg viac. Ale dostanete do vášho tela len kvalitný organický kofeín, čistý prírodný produkt a v spojení s optimalizovanou životosprávou môžete skutočne očakávať pozitívne zmeny (redukcia % tuku, atraktívny vzhľad, schopnosť sústredenia). Prečo si teda neurobiť srandu a nepodať to vtipným štýlom?
Barca Vs. Real, jedine vďaka Power Coffee sa dokážeme vznášať 🙂
Power Coffee, správna stimulácia pre želaný efekt
3. Zaujímavý prieskum a využitie QR kódu na obale
Zaujal ma prieskum medzi študentami, ktorí sa jasne vyjadrili, že by očakávali vyššiu kvalitu kaviarní a nemali by vôbec problém doplatiť nejakých tých 20 až 50 centov za šálku skutočnej kávy. Navyše, ak objavia nový produkt, ktorý sa im zapáči alebo im zachutí, tak neváhajú a zdieľajú svoje nadšenie a radosť z novinky. A tak, vraj keď dáme na obal QR kód pre zdieľanie pocitu pri degustácii Power Coffee, tak vraj máme veľkú šancu, že nás ľudia vzhľadom na zážitok z Power Coffee budú zdieľať. Čo vy na to?
Zhrnutie
Dnes v závere vynechám písanie názorov a filozofovanie o tom, či je to tak skvelé alebo nie, pretože až po dokončen a až po aplikácii výstupov budeme vedieť povedať reálny význam. Avšak chcem oceniť prístup tých 20% proaktívnych študentov a hlavne prístup mladej inšpiratívnej pedagogičky Kataríny Chomovej. Spoločne sme všetci urobili prvý dôležitý krok vpred a minimálne sme oživili hodiny marketingu a vyskúšali sme si, čo znamená nielen básniť ale aj realizovať. Teším sa na ďalšiu spoluprácu!