Radosť z grilovania môžete zažiť aj v teplej jeseni. Čo tak využiť sezónne plody a na gril okrem mäsa uložiť aj hrušky, jablká, či kúsky tekvice? Možno to znie trochu nezvyčajne, ale nedajte sa strhnúť klasikou a budete prekvapení, ako ľahko objavíte skvelé nové kombinácie. Je len na vás, či budete grilovať na uhlí pod holým nebom, alebo v pohodlí domova na elektrickom grile či panvici.
Takéto vychytávky v podobe šťavnatých steakov a kotliet by som si v pohode dal každý deň. Aj preto sa vytešujem z efektivity grilu Catler, s ktorým sa pre mňa grilovacia sezóna vlastne ani nekončí. Stavte na bravčové kotlety, ktoré si vďaka kosti udržia šťavu a následným glazovaním získava mäso ďalší rozmer chuti.
Čas prípravy: 10 min. Množstvo: 2-3 porcie
Čas varenia: 15 min. Celkový čas: 25 min.
Ingrediencie:
- bravčové karé s kosťou 2-3 ks
- trstinový cukor 1 PL
- mleté chilli 1 ČL
- mletý cesnak 1/2 ČL
- soľ 1/2 ČL
- čierne korenie 1/4 ČL
- Cidrová glazúra:
- 1 dcl jablkového cidru
- 2 PL medu
- 1/2 PL dijonskej horčice
- štipka soli
- olivový olej
Postup
- V malom kastróle pripravíme glazúru zmiešaním jablkového cidru, medu, dijonskej horčice a soli, privedieme do varu.
- Medzitým vymiešame marinádu. Do misky vsypeme trstinový cukor, mleté chilli, mletý cesnak a čierne korenie, zalejeme trochou oleja tak, aby sme získali konzistenciu drobivej pasty.
- Mäso vysušíme papierovou utierkou a natrieme marinádou z trstinového cukru po oboch stranách.
- Grilujeme na rozpálenom grile alebo panvici za pravidelného potierania cidrovou zmesou spolu asi 12 minút tak, že najprv grilujeme 4-6 minút na jednej strane a následne každé 2 minúty otáčame.
- Ak chcete grilovať aj jablká, natrite ich cidrovou glazúrou a nechajte na grile cca 5-6 minút.
Ak nechcete aby vám ušli nové recepty, tak sa prihláste pre odber. Viac receptov nájdete vždy na blogu alebo v mojej knihe Top 10 svetových receptov.
5 Responses
Dobrý deň,
veľmi zaujímavý recept, vyzerá super 🙂 Mohol by som sa spýtať, aký cider používate, keďže do tejto problematiky trochu vidím?
To bol len klasicky komerčný strongbow, ktory som dostal…ale viem z cestovania a poznávania španielskej gastronómie, že cider a teda cidra môže byť aj na lepšej úrovni a je to samostatný svet pre spoznávanie…
Venujete sa cidre ?
Čo sa týka cidru, nevenujem sa mu práve ja, ale mám isté informácie ohľadom výroby „pravého“ cidru. Nechcem, aby to bola reklama, ale práve Jablčnô je cider, ktorý stojí za to. Viem, že berú poctivú jablčnú šťavu, z celých jabĺk (nie len sladká voda, bez dužiny). Čo sa týka farby cidru, mohol by niekto namietať, že to práve vyzerá ako čistá šťava + CO2 a ostatné cidre sú „dužinatejšie“. Tento rozdiel je kvôli tomu, že cider je filtrovaný, aby sa zastavil proces kvasenia, čiže to zoberie aj dužinu. Vďaka tomu je nepasterizovaný oproti väčšinovej konkurencii, kde sa pasterizuje, čím sa kvasinky zahubia, tým pádom sa síce proces zastaví, ale nie je to bohviečo. Nie som odborník, len sa snažím sformulovať, čo o cidroch viem. A keďže som aj z Vášho webu aj z webu Vlada Zlatoša inšpirovaný hľadať kvalitu, snažím sa o to. Nehovorím, že mám úplnú pravdu, alebo že neexistuje iná firmička na výrobu poctivéhu cidru, len viem, že títo ľudia to robia naozaj poctivo.
V poriadku, beriem to, dobrý prístup …ďakujem za info a súhlasím, že v prístupe k výrobe je celý rozdiel.
Ďakujem, som rád, že to tak beriete 🙂